Dieta


Autor: mózgi3
Tagi: dieta  
21 stycznia 2016, 17:43

     

Dzisiaj chciałam poruszyć temat zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety co wpływa pozytywnie na nasze procesy myślowe i lepsze samopoczucie.

Jednym z bardzo istotnych czynników, które wpływają na nasz umysł i pamięć jest, bez wątpienia, dieta. Temat ten jest wielokrotnie poruszany przez dietetyków i czasem trudno jest nam zdecydować, co powinniśmy jeść, a czego unikać – warto więc od nowa zapoznać się z tą tematyką, aby pomóc sobie przed egzaminem czy testem w sposób prosty i skuteczny – poprzez modyfikację diety i przestawienie się na zdrowe jedzenie.

Jak i ile jeść         

Podczas nauki, a w szczególności w czasie sesji, często zapominamy o regularnych posiłkach, które zastępujemy szybkimi i mało zdrowymi przekąskami (batoniki, chipsy, paluszki). Tymczasem przestrzeganie diety jest konieczne, aby nasz organizm mógł pracować w odpowiedni sposób. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest oczywiści  śniadanie. Wielu z nas  albo nie je go wcale, albo je bardzo późno, przez co organizm nie ma wystarczającej energii, żeby podołać nauce. Śniadanie powinno przede wszystkim energetyczne. Najbardziej sprawdzonym sposobem jest szybka w przygotowaniu owsianka, najlepiej z dodatkiem otrębów, żurawiny, orzechów i np. banana. Posiłek bardzo zdrowy i na tyle sycący, abyśmy dotrwali do drugiego śniadania na uczelni czy w pracy. Warto przygotować sobie kanapkę z ciemnego pieczywa z ulubionym twarożkiem i sałatą lub z szynką i pomidorem.

    

Z doświadczenia wiem, że jeśli nie przygotuję sobie wcześniej czegoś do jedzenia, zwykle kończy się na zjedzeniu czegoś słodkiego. Obiad powinien być również ważnym posiłkiem i na pewno powinien zawierać warzywa. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z wielkością porcji, wg zasady lepiej zjeść mniej a częściej. Kolacja natomiast może być lżejsza – ważne jest, aby spożywać ją co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Ważniejsza od ilości spożywanego jedzenia jest regularność – nieregularne posiłki to wstęp do problemów z żołądkiem, zaburzeń koncentracji i pamięci oraz złego samopoczucia.

Co włączyć do jadłospisu

Aby wiedzieć, jak komponować posiłki, trzeba wiedzieć, które substancje wpływają pozytywnie na nasz mózg i zdolność do nauki.

Pamiętaj, myślisz tym, co zjadłeś!

Bez odpowiedniego” paliwa” nasze neurony będą słabo przewodziły impulsy nerwowe, a szybkość uczenia się spadnie ze względu na braki odpowiednich aminokwasów.

O witaminkach kolejnym razem :)

E.SZ.


 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz