Archiwum 21 stycznia 2016


KONCENTRACJA
Autor: mózgi3
21 stycznia 2016, 20:55

  

"KONCENTRACJA to zdolność do skupienia uwagi i energii naczynnościach ,które prowadzą do zakończenia zadania.Wymaga ona bycia w teraźniejszości, radzenia sobie z przeszkadzaczami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi oraz szybkiego powrotu do zadania,gdy się rozproszyłeś"

Spokonie spokojnie to tylko tak groźnie brzmi  :-) plusem jest to ,że "koncentracja to zdolość skupienia" więc  każdy z nas  poprzez różnego rodzaju ćwiczenia może ją rozwinąć.Ja osobiście caly czas pracuje nad swoją koncentracją i czasami bardzo trudno mi to przychodzi ponieważ mieszkając w bloku  zawsze znajdzie się uprzejmy sąsiad ,który właśnie sobie przypomniał,że ma do wywiercenia  cztery otwory pod swoj nowo zakupiony wieszak na przykład :-)

KORZYŚCI  jakie osiągniesz dzięki rozwinięciu  umiejętności koncentracji to lepsza i szybsza nauka.Twoja nauka stanie się bardziej efektywna i wydajna a co za tym idzie ...?? zacznie wzrastać Twoja samoocena i poczucie własnej wartości ,a przy okazji zaoszczędzisz swój cenny czas.

 

JAK MOŻEMY WSPOMÓC NASZĄ KONCENTRACJĘ ??

Istnieje kilka ważnych czynników tj:

DIETA

Pierwszym z nich jest odpowiednia dieta i ilość wody wypijanej codziennie. Zaleca się wypijanie ok. 2l czystej wody dziennie. Natomiast jeżeli chodzi o dietę to powinna być bogata w warzywa, owce, ryby oraz produkty zawierające pełne ziarno.

KONDYCJA

Bardzo ważnym elementem wpływającym na naszą zdolność koncentracji jest nasza kondycja fizyczna. Wystarczą najprostsze ćwiczenia aerobowe, siłowe lub ćwiczenia takie jak np. joga. Ważne jest aby ćwiczyć systematycznie. Nawet niewielka aktywność fizyczna przed zadaniem wymagającym koncentracji znakomicie dotleni nasz mózg i ułatwi utrzymanie skupienia.

PRZERWY

Aby móc pozostać skoncentrowanym przez dłuższy okres czasu potrzebne są przerwy.
Najlepiej samemu zaobserwować jak długo jest się w stanie utrzymać skupienie na tym co się właśnie robi. Kiedy nasze myśli zaczynają ‚błądzić i uciekać’ od tego na czym powinny być skoncentrowane to lepiej zrobić sobie krótką przerwę, napić się wody lub zrobić parę ćwiczeń i dotlenić mózg.

SEN

Jest to kolejny bardzo ważny czynnik wpływający na naszą zdolność koncentracji. Bez odpowiedniej ilości przespanych godzin i odpowiedniej głębokości snu, nasz organizm nie jest w stanie się zregenerować a mózg dokonać asymilacji nowych informacji.

ĆWICZENIA POPRAWIAJĄCE KONCENTRACJE

Istnieje sporo metod i technik poprawy koncentracji. Postaram się skupić na tych, które uważam za najciekawsze i najbardziej efektywne.

WIZUALIZACJA

Pierwszą z nich jest wizualizacja czyli tworzenie i utrzymywanie przez krótki czas prostych obrazów w swojej głowie. Warto zacząć od wyobrażania sobie nieskomplikowanych przedmiotów, mogą to być np. owoce lub przedmioty użytku codziennego. Początkowo wystarczy jeżeli uda Ci się utrzymać taki obraz nawet przez kilka sekund. Wraz ze wzrostem doświadczenia warto wydłużać ten czas. Dobrze jeżeli twoja wizualizacja będzie wielozmysłowa. Postaraj się nie tylko zobaczyć swój obiekt ale również o ile to możliwe doświadczyć bogactwa innych zmysłów czyli dotyku, słuchu, smaku, węchu.

 

B.R

Dieta
Autor: mózgi3
Tagi: dieta  
21 stycznia 2016, 17:43

     

Dzisiaj chciałam poruszyć temat zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety co wpływa pozytywnie na nasze procesy myślowe i lepsze samopoczucie.

Jednym z bardzo istotnych czynników, które wpływają na nasz umysł i pamięć jest, bez wątpienia, dieta. Temat ten jest wielokrotnie poruszany przez dietetyków i czasem trudno jest nam zdecydować, co powinniśmy jeść, a czego unikać – warto więc od nowa zapoznać się z tą tematyką, aby pomóc sobie przed egzaminem czy testem w sposób prosty i skuteczny – poprzez modyfikację diety i przestawienie się na zdrowe jedzenie.

Jak i ile jeść         

Podczas nauki, a w szczególności w czasie sesji, często zapominamy o regularnych posiłkach, które zastępujemy szybkimi i mało zdrowymi przekąskami (batoniki, chipsy, paluszki). Tymczasem przestrzeganie diety jest konieczne, aby nasz organizm mógł pracować w odpowiedni sposób. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest oczywiści  śniadanie. Wielu z nas  albo nie je go wcale, albo je bardzo późno, przez co organizm nie ma wystarczającej energii, żeby podołać nauce. Śniadanie powinno przede wszystkim energetyczne. Najbardziej sprawdzonym sposobem jest szybka w przygotowaniu owsianka, najlepiej z dodatkiem otrębów, żurawiny, orzechów i np. banana. Posiłek bardzo zdrowy i na tyle sycący, abyśmy dotrwali do drugiego śniadania na uczelni czy w pracy. Warto przygotować sobie kanapkę z ciemnego pieczywa z ulubionym twarożkiem i sałatą lub z szynką i pomidorem.

    

Z doświadczenia wiem, że jeśli nie przygotuję sobie wcześniej czegoś do jedzenia, zwykle kończy się na zjedzeniu czegoś słodkiego. Obiad powinien być również ważnym posiłkiem i na pewno powinien zawierać warzywa. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z wielkością porcji, wg zasady lepiej zjeść mniej a częściej. Kolacja natomiast może być lżejsza – ważne jest, aby spożywać ją co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Ważniejsza od ilości spożywanego jedzenia jest regularność – nieregularne posiłki to wstęp do problemów z żołądkiem, zaburzeń koncentracji i pamięci oraz złego samopoczucia.

Co włączyć do jadłospisu

Aby wiedzieć, jak komponować posiłki, trzeba wiedzieć, które substancje wpływają pozytywnie na nasz mózg i zdolność do nauki.

Pamiętaj, myślisz tym, co zjadłeś!

Bez odpowiedniego” paliwa” nasze neurony będą słabo przewodziły impulsy nerwowe, a szybkość uczenia się spadnie ze względu na braki odpowiednich aminokwasów.

O witaminkach kolejnym razem :)

E.SZ.